Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřela nejstarší žena světa, bylo jí 114 let

29. 1. 2007 ve věku 114 let zemřela Emma Faustová Tillmanová, která se teprve týden před svojí smrtí dostala do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší žijící člověk světa. Primát tehdy převzala po zemřelém Portoričanovi Emilionovi Mercadovi del Toro. V současnosti žije na světě více než osm desítek lidí starších 110 let. Naprostou většinu tvoří ženy. Jedna z nich, Japonka Jone Minagawová, které je také 114 let, převzala po Tillmanové symbolické žezlo. Minagavová žije už několik let v domově důchodců ve Fukuoce na jihozápadě země.

Krajta spolykala ve vesnici jedenáct psů

Malajské vesničany řadu měsíců ohrožovala obří krajta, která jim dokázala spolykat jedenáct hlídacích psů. Vesničané po gigantickém hadovi dlouho pátrali, za tři měsíce přišli o celý fotbalový tým svých čtyřnohých hlídačů. Sedm a půl metru dlouhého plaza nakonec zneškodnilo pět nejsilnějších mužů. Podle odborníků mohla obří krajta vážně ohrozit i člověka.

Dvanáctiletý Rakušan podstoupí změnu pohlaví

Dvanáctiletý Rakušan se stane nejmladším člověkem na světě, který podstoupí změnu pohlaví. Na počátku puberty stojící Tim dospěje už jako dívka Kim. Chlapec po řadě složitých testů a odborných expertíz přesvědčil lékaře, že jeho duše je ženského pohlaví. Rodiče Tima, dnes už vlastně Kima, zaznamenali poruchy v chování již velmi brzy, matka uvádí, že si všimla prvního typicky dívčího chování ve dvou letech. Když Kim začal růst penis a hrubnul hlas na počátku puberty, utrpěla první psychická traumata. Má však štěstí na chápavé rodiče, kteří vyhledali nejlepší odborníky, aby se mohli do pocitů svého dítěte lépe vcítit.

V Anglii mají papouška chytrého jako malé dítě

Vědci jen vrtí hlavou nad papouškem, jehož schopnost mluvit a komunikovat přesahuje vše, co by od někoho, kdo není příslušníkem druhu Homo sapiens, očekávali. N'kisi je papoušek šedý, známý také jako žako velký. Ovládá 950 slov a má zcela jasně prokazatelný smysl pro humor. Když se setká se situacemi, které zatím nedovede popsat, tvoří si vlastní slova a sousloví podobně, jako to dělají děti. Mluví anglicky a používá slova v odpovídajícím kontextu, správně používá časy a je vynalézavý. Například aromaterapeutickým olejíčkům své majitelky, umělkyně žijící v New Yorku, říká "pěkně vonící medicína". Když se poprvé setkal s Jane Goodallovou, známou odbornicí na šimpanze, tak se jí zeptal: "A přivedla jsi s sebou šimpanze?" Již dříve totiž viděl fotografii odbornice s jejími milovanými primáty. Když například viděl jiného papouška, jak visí z bidýlka hlavou dolů, řekl: "Vyfoť ho a pak mu to ukaž." Výjimečným papouškem se již zabývalo několik odborníků z různých vědeckých institucí. Jejich reakce jsou v podstatě shodné.

Maďarsko nabízí možnost pojmenovat po sobě ulici

Pokud by někdo chtěl zajistit svému jménu nesmrtelnost, dobrou možnost k tomu nabízí obec Ivád na severovýchodě Maďarska. Zájemce si zde může koupit ulici, kterou pojmenují podle něho. 16.2. 2007 11:36 BUDAPEŠŤ - Obec Ivád se tímto neobvyklým způsobem snaží vyřešit svou neradostnou finanční situaci. Není to levný způsob, jak se zapsat do historie, ale kdo by na něčem takovém šetřil. Za metr ulice zaplatí zájemce 100 tisíc forintů (přes deset tisíc korun). Za to však dostane záruky, že ulice příštích tři sta let ponese jeho jméno a nezmění svůj název. Potíž je v tom, že maďarské zákony neumožňují pojmenování ulice po žijící osobě. Zájemce o nesmrtelnost tak může spoléhat pouze na smlouvu, která zaručuje, že jeho jméno se na tabulce objeví okamžitě po smrti. Nic však nebrání pojmenování ulice podle již nežijícího příbuzného, předka, známého nebo přítele.